Határtalan sokszínűség
Kiscelli parkerdő
“Nincs a világon tenyérnyi hely, ahol ne lennének természeti szépségek és csodák – csak szem és szív kell hozzá, hogy észrevegyük.” (Victor András)
Vajon kik élnek erdő és mező határán? Hogyan válik a holtfa az élet bölcsőjévé? Milyen szerepe van a klímavédelemben a városi fáknak, parkoknak? Lehet-e megújítva megőrizni a régit?
A Kiscelli meseösvény játékos formában, érdekes feladványokkal, lesatírozható rajzokkal mutatja be a természet változatosságát, és köti le a kisgyerekek figyelmét. Az állat- és növényvilág sokszínűségének védelme és a velünk együtt élő természet tisztelete segít az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban és a károk enyhítésében.
Mimó, Csipek és Ficak kutyus Pemzli patkány vezetésével elindulnak az ódon kastélyból, hogy miközben bejárják a park ösvényeit, számtalan határt átlépve megtalálják a választ a fenti kérdésekre.
Tartsatok velük ti is! Kalandra fel!
Lapozz bele a meseösvény füzetbe!
A füzetbe itt tudtok belelapozni, kinyomtatni lentebb a Töltsd le a füzetet! gombra kattintva tudjátok!
Itt tudod letölteni a füzetet!
A füzet letöltése ingyenes. A4-es lapra nyomtatva, A5-ös összehajtható kis füzetet kaptok. A nyomtatáshoz itt találtok segítséget.
Érdekel a bábos meseösvény-vezetés?
Meseösvényünk szabadon látogatható, de amennyiben érdekelnek bábos meseösvény-vezetéseink, keresd Tamasi Dórit, az alábbi elérhetőségek egyikén vagy kövessétek meghirdetett programjainkat!
Állomások
Szívesen belesnétek egy ódon kastély ablakain?
A Kiscelli kastély az elmúlt évszázadokban volt kolostor, laktanya, Schmidt Miksa, bútorgyáros otthona és most múzeumként újul meg újra és újra.
A Kiscelli parkerdő különlegessége, hogy nem természetvédelmi, hanem műemléki védelem alatt áll, és egykori tulajdonosa 1935-ös végrendeletében hagyott örökül a budapesti gyerekeknek.
Fedezzük fel együtt a múzeumot körülölelő parkot!
Kik élnek erdő és mező határán?
A rét és az erdő határán kialakuló cserjés-bozótos védi az erdőt a széltől, a kiszáradástól. Változatos növényvilága minden évszakban táplálkozó-, fészkelő- és búvóhelyet biztosít az állatoknak. Jellemző faja a vadkörte, a tövisszúró gébics és a karvalyposzáta.
Az erdei tisztáson Mimó és barátai az ott élő állatokkal ismerkednek. A távcső segítségével mi is megleshetjük a fák lombjai közt rejtőzködő állatokat!
Vörösbegy: Szívesen költ gazdag aljnövényzetű lomberdőkben, kedveli a nedves patakvölgyeket, az erdei utak környékét, de megtalálható a nagyobb parkokban, arborétumokban is. Télen a madáretető vendégeként is találkozhatunk vele.
Feketerigó: Éneke kora hajnaltól késő estig hallható városszerte, és gyakran közelről is megfigyelhető, ahogy az avarban kutat eleség után. Olyan jól alkalmazkodott a városi élethez, hogy erdőlakó rokonaitól eltérően a telet is velünk tölti.
Nagy fakopáncs: Míg az énekesmadarak dallal, a harkályfélék dobolással keresik párjukat, jelölik ki területüket, amihez messzeszóló üreges fát keresnek. Más odúban fészkelő madarak, mint például a cinegék, számára is nélkülözhetetlenek az általuk készített odúk, amelyből minden évben többet is készítenek.
Európai vörös mókus: Hívhatjuk evetkének vagy cibókának is a kis vörös légtornászt. Könnyen barátkozó, városi parkokban is gyakran előforduló rágcsáló. Télre hatalmas készleteket halmoz fel különböző magokból, amivel fontos ökológiai szerepet tölt be: a megmaradt magok tavasszal kicsíráznak, és segítik az erdő megújulását.
Séta közben hallgassátok a madarak énekét! Látjátok a lombok között rejtőzködő énekművészeket? Nyissátok ki jól a szemeteket!
Kiket rejt a korhadt fatörzs?
A hatalmas kidőlt fa az élet bölcsője, fajgazdag élőhely. Az elhalt fa táplálékot, otthont, bölcsőt ad számtalan rovarnak, gombának, mohának és madárnak, míg a természet körforgását követve, évtizedek alatt újra humusszá nem válik.
Kis felfedezőink segítségével megismerkedhetünk néhányukkal:
Vöröshátú erdeipocok: Lomberdők, erdőszélek és cserjések lakója. Növényi részekből álló, gömbölyű fészkét vastag avartakaró alatt vagy fák gyökerei közé, kidőlt fák rönkjei alá építi.
Havasi cincér: Hegyvidéki bükköseink védett bogara. A fekete kitinpáncélját borító apró szőröknek köszönheti csodaszép kék színét. Lárvái 2-3 éven át fejlődnek napsütötte erdőszélek elhalt bükkfáiban.
Nagy szarvasbogár: Hazánk legnagyobb védett bogara, az öreg tölgyerdőket kedveli. A hímek könnyen felismerhetőek óriási agancsszerű rágóikról. Lárvái 5 éven át a földben, elhalt fák gyökerein fejlődnek.
Orrszarvúbogár: Tölgyerdeink védett bogara. A hímek homlokukon hatalmas tülköt viselnek. Lárvái 2-4 éven keresztül fejlődnek, miközben korhadó faanyaggal táplálkoznak.
Vajon ki rejtőzködik a hatalmas kidőlt fán? Keressétek meg az erdei pockot és a havasi cincért!
A természetes erdő egészségét a különböző korú fák adják az apró csemetéktől az óriási famatuzsálemekig, élők és holtak egyaránt. Olyan ez, mint egy szívből szerető család. A parkban sétálva keressetek minél több faóriást és facsemetét! Megismeritek őket leveleik, rügyeik, virágaik vagy terméseik alapján?
Mit tehetünk mi a város zöldítéséért?
Zöld szomszédaink, a városi fák klímavédelmi szerepe rendkívül jelentős. Lombjuk alatt a legmelegebb nyári napon is kellemes hűvösben pihenhetünk. Nem csak az árnyékukkal, hanem az elraktározott esővíz párologtatásával is hűtik környezetüket. A növények biztosítják a számunkra nélkülözhetetlen oxigént, és igazi klímaharcosként dolgozzák fel a globális felmelegedésért felelős szén-dioxidot. Emellett tisztítják a szennyezett városi levegőt, csökkentik a zajt, és otthont nyújtanak az állatoknak.
Hasznos információk
A meseösvény Budapest III. kerületében, Óbudán a Kiscelli parkerdőben található. A nyitóállomás a Kiscelli Múzeum, Doberdó utcai bejáratához esik közel.
Megközelítés
- A Széll Kálmán tértől a 17-es villamossal vagy a Batthyány tértől a 19-es, illetve a 41-es villamossal a Szent Margit Kórház megállóig utazva, majd rövid séta a Bécsi úton visszafelé és meredek séta felfelé, a Kiscelli utcán át. (Az átkelésnél, a múzeum felé óvatosan közlekedjetek!)
- A Kolosy tértől a 165-ös autóbusszal érkezve, a Remetehegyi úti végállomáson leszállva, a múzeum a másik oldalról közelíthető meg, így elkerülhető a fent írt, meredek séta.
Meseösvény hossza
Kb. 700 méter, 35-40 perces sétával (érdeklődéstől függően) a feladatokat elvégezve, kényelmesen végigjárható.
Nézd meg a mesét!
Kalandozzatok barátainkkal a képernyő előtt is, majd kiránduljatok velük a Kiscelli parkerdőben!
Következő eseményeink
Keressétek nyitott bábos meseösvény-vezetéseinket is!
Köszönet
Köszönjük a digitális mesekönyv és a meseösvény füzet létrejöttét a támogatónak, az alkotóknak és mindenkinek, aki segítette, hogy megszülethessen.
Szöveg: Gál Noémi
Idézet: Victor András
Grafika: Győrfi Ágnes – Szűcs Anikó – Czuder Tamás
Animátor: Czuder Tamás – Fazekas Edina
Mesélő: Erdei Gergő Jimi
Hangmérnök: Máj Tamás
Hangfelvétel: Kinopolis Budapest
Zeneszerző: Futó Ákos
A zenét átdolgozta és hangszerelte: Hajós Bence
Tördelőszerkesztő és tipográfus: Nádas Zsófia
Kreatív vezető: Sziráki Lili
A digitális mesekönyv a Danucem Magyarország Kft. támogatásával valósult meg.
A meseösvény létrejöttéért köszönet az Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft. munkatársainak, az AB Concrete Design and Gift-nek, Both Gabinak, Leidinger Árpádnak, Somogyi Ferencnek és Victor Andrásnak.
Illusztráció: Győrfi Ágnes
Grafika és tipográfia: Nádas Zsófia
Tervezés és projektvezetés: Sziráki Lili
Tervezés és szöveg: Gál Noémi
Projektvezetés: Abonyi Dávid
Kivitelezés: Leidinger Árpád
A meseösvény az Európai Unió Kohéziós Alapjának támogatásával, a KEHOP-1.2.1-18-2018-00026 “Nézzünk szembe a klímaváltozással – Lakossági szemléletformálás Óbuda-Békásmegyeren” pályázaton belül valósult meg, 2021-ben.
Hogyan nyomtasd ki a meseösvény füzetet?
Kövesd ezeket a lépéseket:
1. Nyisd meg a letöltött PDF-et!
2. Menj a menüben a „nyomtatás” opcióra, így megjelenik a megfelelő párbeszédablak!
3. A beállításoknál válaszd a „fekvő elrendezést” és az „egy lapra egy oldal” opciót (angolul „landscape” és „one page on one side”)!
4. Jelöld be a kétoldalas nyomtatást és az „összefűzés a rövidebb él mentén” változatot (angolul „Bind on the short edge”)!
5. Nyomd meg a „nyomtatás” gombot!
Jó meseolvasást és vidám kirándulást kívánunk!