Mimó és Csipek a Kis-Sváb-hegyen
Kis-Sváb-hegy
Ki Kormos? Milyen tapintású egy kavics vagy egy csigaház felülete? Milyen a hangja egy szajkónak? Melyik madár hord kék kabátot és sárga mellénykét? Milyen, amikor a város és a természet hangjai találkoznak?
Mimó és Csipek új cimborára lel Kormos, a Pilisi Parkerdő címerállataként ismert holló személyében, akinek segítségével felfedezik a Kis-Sváb-hegy növény-, és állatvilágát, miközben aktívan használják saját érzékszerveiket. A gyerekek a meseösvény állomásain az érzékszerveik aktív és tudatos használatával ismerkednek meg a területen élő állatokkal és növényekkel, miközben a két öko-mesehős, Kormos holló közbenjárásával átismétli a természetjárás fontos szabályait is. Az interaktív feladatok során megtapinthatjuk itt honos állatok óriás szobrait, az erdő illatainak kiszimatolásában illat-fa, az erdő hangjainak megismerésében zene-láda segít, egyes állatokat pedig távcső segítségével leshetünk meg.
Mese
„Mimó és Csipek elindultak, hogy felfedezzék a Kis-Sváb-hegyet. Körülöttük Ficak szaladgált. Orrát a földre szegezve izgalmas nyomok után kutatott. Néha megtorpant, és fülét hegyezve figyelte az erdő hangjait, és bánatos szemmel nézte a hirtelen tovaröppenő rigókat.”
Térkép
A térkép segítségével járjátok be meseösvényünket, és segítsetek Mimónak és Csipeknek felfedezni a Kis-Sváb-hegy titkait! Nagyítóval jelöltük azokat az állatokat és növényeket, amelyeket a gyerekek a helyszínen megtalálhatnak.
Érdekel a bábos meseösvény-vezetés?
Meseösvényünk szabadon látogatható, de amennyiben érdekelnek bábos meseösvény-vezetéseink, keresd Tamasi Dórit az alábbi elérhetőségek egyikén vagy kövesd meghirdetett programjainkat az eseményeinknél!
Állomások
Fedezd fel velünk a Kis-Sváb-hegyet!
Olvasd el Mimó, Csipek, Ficak és Kormos, a holló meséjét, és az ösvényt bejárva segíts nekik a titkok felfedezésében! A mesetérképet követve ismerkedj meg a Kis-Sváb-hegyen található növényekkel és állatokkal!
Légy az apróságok barátja!
A tapintás állomáson állatok nagyméretű szobrait helyeztük el a fűben, így a gyerekek hozzáérhetnek az állatokhoz, anélkül, hogy a valódi példányokat megfognák. Ugye emlékeztek arra, hogy a természetben nem zavarjuk meg az állatokat?!
Szippantsd be az erdő illatait!
Szippantsatok mélyet a friss levegőbe! A természet, szinte minden évszakban rengeteg csodás illatot rejt. A párosítós játékkal megtudhatjátok, hogy a mese szereplői milyen, a területre jellemző növényeket találtak útjuk során.
Fülelj, hányféle hangot hallasz!
A természet soha nincs csendben, ha elcsendesedsz és behunyod a szemed, meghallhatod az erdő hangjait: a szél fütyülését, az avar zizegését, a tücskök ciripelését és a madarak ezerféle énekét. A hallás állomásán a hangláda segítségével meghallgathatod a csigaházak, tobozok, kavicsok által keltett hangokat is.
Lesd meg, mi rejtőzik a faágak között!
Amikor az erdőt járod, ne csak a lábad elé nézz! A fák koronája is rejteget érdekességeket: a szemfülesek könnyen megtalálják a távcső segítségével a fák lombjai között megbújó állatokat.
A Kis-Sváb-hegyről
A Kis-Sváb-hegy Budapest XII. kerületében található 258 m-es magaslat. A hegy nagy része beépítésre került az idők során, csupán a csúcs körüli 0,88 hektáros terület őrizte meg viszonylagos érintetlenségét. Ez a terület ma természetvédelmi oltalom alatt áll, melynek a kezelője a Duna-Ipoly Nemzeti Park. Több védett növényfaj is megtalálható itt, mint a tarka nőszirom, a leánykökörcsin, vagy a hegyi árvalányhaj, A hegy valamikori kőfejtőjében ma is engedélyezett a sziklamászás, a természetvédelmi területekre vonatkozó szabályok betartása mellett.
Hasznos információk
A meseösvény Budapest XII. kerületében, a Kis-Sváb-hegyen található, szabadon látogatható.
Megközelítés
- Tömegközlekedéssel a 21, 21A, 212 jelzésű buszok ’Pethényi utca’ megállójától rövid sétával érhető el.
- Gépkocsival az Álom utca vagy a Kissvábhegyi út felől érhető el az ösvény.
Meseösvény hossza
A meseösvény kb. 700 m hosszú, 35-40 perces sétával (érdeklődéstől függően) a feladatokat elvégezve, kényelmesen végigjárható. A meseösvény szabadon látogatható.
Figyelem!
A meseösvény természetvédelmi területen található, ezért a kirándulás során kérjük, kiemelten figyeljetek és óvjátok a természet értékeit!
Következő eseményeink
Keressétek nyitott bábos meseösvény-vezetéseinket is!
Köszönet
Külön köszönet: Andó Attilának, az AB Concrete Design-nak, Balázs Mariannak és Gasztonyi Györgynek, a Betűgyár Szolgáltató Kft.-nek, a Digitalprint & Expo Kft.-nek, Hajós Sándornak, az Ilona Malom Műhelynek, Kaposi Nórának, Lénárt Eszternek, a MimoART Kft.-nek, Nyerges Mártonnak, az Outspot Kft.-nek, és a Pillekő Projektnek.
Grafika és illusztráció: Szűcs Anikó
Tervezés és projektvezetés: Sziráki Lili
Tervezés és szöveg: Kisfaludi Boróka és Szűcs Anikó
Kivitelezés: Outspot Kft.,
Építés éve: 2017.
A meseösvény Budapest Főváros 2016. évi Környezetvédelmi Alapjának támogatásával valósult meg 2017-ben.