Pendüljünk egy húron! Mimó és Csipek – A nagy diófa, zenés-bábos előadás Pomázra látogat
Pomázi Művelődési Ház, Pomáz, Huszár u. 3.
Mimó és Csipek Sas-hegyi kalandjában új cimborájuk: Cincér Kázmér, az ösvénynek helyet adó, Duna-Ipoly Nemzeti Park címerállata. Mesehőseink az ő segítségével fedezik fel a Sas-hegy védett flóráját és faunáját. A meseösvény állomásain interaktív játékok kerültek kialakításra. A virág-pár-kereső vagy az állati fo(r)gócska segítségével szórakozva ismerkedhetünk meg a Sas-hegy színes növény-, és állatvilágával, miközben a felelős természetjárás alapvető szabályait is elsajátítjuk. A hely mindemellett gyönyörű kilátást is kínál az arra kirándulóknak.
Tartsatok mesehőseinkkel ti is! Kalandra fel!
„Egy szép napon Mimó, Csipek és Ficak a Sas-hegyre indult kirándulni. Csipek már az odaúton arról ábrándozott, hogy életében először sasokkal fog találkozni, de sajnos csalódnia kellett: Mimó szerint ugyanis a sasok már rég eltűntek a környékről. Amint felértek az útra, egy kék-fekete-szürke kabátos figura állt eléjük. – Üdvözlet a vándoroknak! – szólította meg őket huncutul kacsintva. – A nevem Kázmér, havasi cincér vagyok.”
A kirándulásra vigyetek magatokkal papírt és zsírkrétát is, hogy a meseösvényen meglelt ábrákat a gyerekek le is tudják satírozni a kihelyezett felületeken!
A térkép segítségével járjátok be meseösvényünket, és segítsetek Mimónak és Csipeknek felfedezni az élővilág titkait!
Meseösvényünk szabadon látogatható, de amennyiben érdekelnek bábos meseösvény-vezetéseink, keresd Tamasi Dórit az alábbi elérhetőségek egyikén vagy kövesd meghirdetett programjainkat az eseményeinknél!
Fedezd fel velünk a Sas-hegyet
Olvasd el Mimó, Csipek, Ficak és Cincér Kázmér meséjét, és az ösvényt bejárva segíts nekik a titkok felfedezésében! A mesetérképet követve ismerkedj meg a Sas-hegyen található növényekkel és állatokkal!
Forgasd ki, mi lehet az itt élő különleges állatok igazi neve!
Egy véletlen folytán a Sas-hegyen élő őshonos állatok nevei és képei összekeveredtek. A játékkorong segítségével forgasd ki, melyik állatnak, mi az igazi neve, a kis ismertetők segítségével ismerkedj meg velük! Ha szemfüles vagy, még élőben is felbukkanhatnak!
Fedezd fel a Sas-hegy színpompás növényvilágát!
A forgatós pár-kereső játék segítségével könnyed az ismerkedés a színpompás növényekkel. Ha megfelelő évszakban érkezel, többet közülük saját szemeddel is megfigyelhetsz a Sas-hegyen!
Az adományozás részleteiért kattints a lenti gombok valamelyikére!
A Sas-hegy a Budai-hegység 266 m-es magaslata, amely a Főváros XI. és XII. kerületének határánál fekszik. A Budai Sas-hegy Természetvédelmi terület a Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINP) gondozásában áll. A DINP a környék természetvédelmi értékeinek a megóvására született és tevékenysége részeként látogatóközpontjában különböző rendezvényeket és eseményeket szervez. A hegy város felőli csúcsán, a páratlan panorámát nyújtó kilátó kihagyhatatlan.
A sziklás dolomit kőzetű hegy számos védett növény- és állatfajnak ad otthont. A természetvédelemi területen kijelölt, 850 m hosszú tanösvény, kizárólag szakvezetéssel látogatható. Ezen végighaladva megismerkedhetünk a Sas-hegy különleges mikroklímájával, és az ennek következtében kialakult növény- és állatvilágával. Két szabadtéri terráriumban, természetes közegükben figyelhetjük meg két honos gyíkfajunkat, a pannon gyíkot és a zöld gyíkot.
A meseösvény Budapest XI. kerületében, a Sas-hegyen található. A meseösvény útvonala akadálymentes.
Megközelítés
Meseösvény hossza
A meseösvény hossza kb. 150 méter, 15-20 perces sétával (érdeklődéstől függően) a feladatokat elvégezve, kényelmesen végigjárható.
Figyelem!
A meseösvény zárt, természetvédelemi területen található, ezért annak felkeresésére csak a Sas-hegyi Látogatóközpont nyitvatartási idejében van lehetőség, belépőjegy megváltása mellett.
Keressétek nyitott bábos meseösvény-vezetéseinket is!
Pomázi Művelődési Ház, Pomáz, Huszár u. 3.
Külön köszönet: Andó Attilának, Csávás Kornélnak, a Duna-Ipoly Nemzeti Parknak, Digitalprint & Expo Kft.-nek, Kremnicsán Jánosnak, Leidinger Árpádnak, Lénárt Eszternek, a MimoARt Kft.-nek, az Outspot Kft.-nek, a Sas-hegyi Látogatóközpontnak, Somogyi Ferencnek, és minden önkéntes résztvevőnek.
Grafika és illusztráció: Szűcs Anikó
Tervezés és projektvezetés: Sziráki Lili
Tervezés és szöveg: Kisfaludi Boróka és Szűcs Anikó
Kivitelezés: Outspot Kft.,
Építés éve: 2017.
A meseösvény a Földművelésügyi Minisztérium, 2016. évi Zöld Forrás pályázatának támogatásával valósult meg 2017-ben. Felújításra került 2021-ben.