Tükörben az élővilág
Ferenc-hegy

Kik élnek a föld alatt? Létezik-e a szemét fogalma a természet eredendő körforgásában? Mennyi levegő van a talajban? A Föld vízkészletének hányad része ivóvíz? Mi lenne velünk méhek nélkül?
A Ferenc-hegyi Tükörben az élővilág meseösvény a Ferenc-hegy gyomrában található kacskaringós barlanggal és annak élővilágával ismerteti meg, játékos formában a városlakókat. Mimó és Csipek ezúttal a földalatti és a földfelszíni élővilág megannyi szépségének felfedezésére hív mindenkit. Ezen az ösvényen is mesehősök barátai kísérnek végig minket az állomásokon. Minden állomáson a játékok egy-egy izgalmas témát mutatnak nekünk.
Tartsatok velük ti is! Kalandra fel!





Mese
A Ferenc hegy gyomrában egy 6500 méteres szövevényes, labirintusszerű járatokkal tarkított barlang húzódik. A különleges alakú járatokat a barlangászok mind elnevezték. Keressétek meg a barlangi termeket, ahol mesebeli barátaink járnak! Vajon honnan kaphatták a nevüket ezek a járatok?
Térkép
A kirándulásra vigyetek magatokkal papírt és zsírkrétát is, hogy a meseösvényen meglelt ábrákat a gyerekek le is tudják satírozni a kihelyezett felületeken!
A térkép segítségével járjátok be meseösvényünket, és segítsetek Mimónak és Csipeknek felfedezni az élővilág titkait!
Feltöltés alatt…
Feltöltés alatt…
Feltöltés alatt…
Feltöltés alatt…
Feltöltés alatt…
A Ferenc-hegyi barlangról
A Ferenc-hegyi-barlang jelenleg Magyarország 8. leghosszabb barlangja. Hévizes eredetű, mint a Rózsadomb többi barlangja is. A barlang Budapest II. kerületében, a Ferenc-hegyen található, hossza 6500 méter (kataszteri száma: 4762-4). Szinonimái: Aragonit-barlang, Ferenc-hegyi aragonit-barlang. Szövevényes, labirintusszerű járataival mindegyik budapesti barlangot felülmúlja. Nem tartozik a nagy technikai felkészültséget igénylő üregek közé, inkább szűk, mint tágas járatairól nevezetes.
Annak ellenére, hogy a Ferenc-hegyi-barlang hazánk egyik legjelentősebb üregrendszere, tudományos feldolgozása alig történt meg. Átlagos középhőmérséklete 9,9°C, mely értéket Loksa Imre mérte be, 1958. évi vizsgálatsorozata alkalmával. A barlang jelenlegi bejárata a Hármashatár-hegy csoportjához tartozó Ferenc-hegyen, a Törökvész u. 70. sz. ház telkén, egy lezárt ajtón keresztül közelíthető meg. Fokozottan védett, 1982 óta. A kutatók és vezetett csoportok által, csak engedéllyel látogatható barlangot, 1997 óta, légúti megbetegedésben szenvedő gyerekek számára, betegségmegelőző és sportterápiás célokra hasznosítják.
Hasznos információk
A meseösvény Budapest II. kerületében, a Ferenc-hegyen található. A meseösvény útvonala akadálymentes (enyhén köves szakaszokkal) és szabadon látogatható.
Megközelítés
A 11-es autóbusszal a Törökvész út felől, a ’Móricz Zsigmond Gimnázium’ vagy ’Tömörkény utca’ buszmegállótól, a Ferenc-hegyi úton át érhetjük el az ösvényt.
Meseösvény hossza
A meseösvény kb. 400 méter, mely 25-30 perces sétával (érdeklődéstől függően) a feladatokat elvégezve, kényelmesen végigjárható.
Figyelem!
A meseösvény természetvédelmi területen található, ezért a kirándulás során kérjük, kiemelten figyeljetek és óvjátok a természet értékeit!
Érdekel a bábos meseösvény-vezetés?
Meseösvényünk szabadon látogatható, de amennyiben érdekelnek bábos meseösvény-vezetéseink, keresd Rácz Tímeát az alábbi elérhetőségek egyikén vagy kövesd meghirdetett programjainkat az eseményeinknél!
Szívesen jársz a természetben?
Támogasd Te is Adjukössze kampányunkat!
Az adományozás részleteiért kattints a lenti gombok valamelyikére!
Következő eseményeink
Kövessétek programjainkat!
Mimó és Csipek a Föld napján Terézvárosban
Terézváros, Hunyadi tér, 1067 Budapest, Hunyadi tér
Mimó és Csipek az erdőben bábelőadás és játéktár az Eötvös10 Művelődési Házban
Eötvös 10 Művelődési Ház, 1067 Budapest, Eötvös u. 10.
Madarak és fák napja
Köszönet
Külön köszönet Andó Attilának, az AB Concrete Design Kft-nek, az A Lex Expert Műszaki és Fordító Iroda Kft-nek, a Betűgyár Szolgáltató Kft-nek, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – Anyagtudomány és Technológia Tanszékének, a CaritART Műhely és Alkotóháznak. Valamint külön köszönet a ConTerra Mérnöki Iroda Kft-nek, a Kő Boldizsár Mese Tereknek, Lénárt Eszternek, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek, a MimoArt Kft-nek, Nagy Gergely Domonkosnak, Pásztor Péternek, az Outspot Kft-nek és minden önkéntes résztvevőnek.
Grafika és illusztráció: Szűcs Anikó
Tervezés és projektvezetés: Sziráki Lili
Tervezés és szöveg: Kisfaludi Boróka és Szűcs Anikó
Építés éve: 2016.
A meseösvény Budapest Főváros 2015. évi Környezetvédelmi Alapjának támogatásával valósult meg 2016-ban.